Штрупен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штрупен
Црква во Штрупен
Црква во Штрупен
Грб на Штрупен
Штрупен is located in Германија
Штрупен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Општ. заед. Кенигштајн
Месни единици 5
Градоначалник Рајнер Шуман
Основни податоци
Површина 20,68 км2
Надм. височина 123−337 м
Население 2.491 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 120 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01796
Повик. бр. 035020
Портал www.struppen.de
Местоположба на Штрупен во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Координати 50°56′N 14°1′E / 50.933° СГШ; 14.017° ИГД / 50.933; 14.017Координати: 50°56′N 14°1′E / 50.933° СГШ; 14.017° ИГД / 50.933; 14.017

Штрупен (германски: Struppen) — општина во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)