Ломен (Саксонија)

Координати: 50°59′16″N 14°0′16″E / 50.98778° СГШ; 14.00444° ИГД / 50.98778; 14.00444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ломен
Црква во Ломен
Црква во Ломен
Црква во Ломен
Грб на Ломен
Ломен (Саксонија) во рамките на Германија
Ломен (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Општ. заед. Ломен/Штат Велен
Месни единици 4
Градоначалник Јерг Милднер (ДХС)
Основни податоци
Површина 25,80 км2
Надм. височина 219 м
Население 3.099 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 120 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01847
Повик. бр. 03501, 035024
Портал www.lohmen-sachsen.de
Местоположба на Ломен во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°59′16″N 14°0′16″E / 50.98778° СГШ; 14.00444° ИГД / 50.98778; 14.00444

Ломен (германски: Lohmen) — општина во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Историја[уреди | уреди извор]

Ломен бил првпат признаен како село во 1292 година. Името на селото доаѓа од словачкиот збор lom или „пукнатина“. Во областа имало каменоломи уште во 1200 година, кои биле меѓу првите и најголемите во регионот. Ломен и кралството Велен-Ломен припаѓале на династијата Шенбург додека не биле предадени на власта на Изборното кнежевство Саксонија во 1543. Во XIX век станале дел од градот Пирна.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)