Хартмансдорф-Рајхенау

Координати: 50°49′0″N 13°34′30″E / 50.81667° СГШ; 13.57500° ИГД / 50.81667; 13.57500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хартмансдорф-Рајхенау
Црква во Хартмансдорф
Црква во Хартмансдорф
Црква во Хартмансдорф
Грб на Хартмансдорф-Рајхенау
Хартмансдорф-Рајхенау во рамките на Германија
Хартмансдорф-Рајхенау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Општ. заед. Прецшендорф
Месни единици 2
Градоначалник Рајнхард Пич
Основни податоци
Површина 28,31 км2
Надм. височина 569 м
Население 1.011 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01762
Повик. бр. 037326
Местоположба на Хартмансдорф-Рајхенау во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°49′0″N 13°34′30″E / 50.81667° СГШ; 13.57500° ИГД / 50.81667; 13.57500

Хартмансдорф-Рајхенау (германски: Hartmannsdorf-Reichenau) — општина во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)