Прецшендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прецшендорф
Место во Клингенберг
Црква во Прецшендорф
Црква во Прецшендорф
Грб на Прецшендорф
Прецшендорф is located in Германија
Прецшендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Општина Клингенберг
Место единици 5
Основни податоци
Површина 49,85 км2
Надм. височина 325−508 м
Население 4.069  (31 декември 2011)
 - Густина 82 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01738 , 01744 , 01774
Повик. бр. 035202, 035058, 037326
Портал www.pretzschendorf.de
Координати 50°52′N 13°31′E / 50.867° СГШ; 13.517° ИГД / 50.867; 13.517Координати: 50°52′N 13°31′E / 50.867° СГШ; 13.517° ИГД / 50.867; 13.517

Прецшендорф (германски: Pretzschendorf) — село и поранешна општина во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во Саксонија, Германија. Од 31 декември 2012 година е дел од општината Клингенберг.