Прејди на содржината

Розентал-Билатал

Координати: 50°52′N 14°03′E / 50.867° СГШ; 14.050° ИГД / 50.867; 14.050
Од Википедија — слободната енциклопедија
Розентал-Билатал
Црква во Розентал
Црква во Розентал
Црква во Розентал
Грб на Розентал-Билатал
Розентал-Билатал во рамките на Германија
Розентал-Билатал
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Општ. заед. Кенигштајн
Месни единици 2
Градоначалник Бернд Готшалд
Основни податоци
Површина 46,45 км2
Надм. височина 408 м
Население 1.585 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01824
Повик. бр. 035033
Портал www.rosenthal-bielatal.de
Местоположба на Розентал-Билатал во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°52′N 14°03′E / 50.867° СГШ; 14.050° ИГД / 50.867; 14.050

Розентал-Билатал (германски: Rosenthal-Bielatal) — општина во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]