Прејди на содржината

Крајша

Координати: 50°57′N 13°46′E / 50.950° СГШ; 13.767° ИГД / 50.950; 13.767
Од Википедија — слободната енциклопедија
Крајша
Административна зграда во Крајша
Административна зграда во Крајша
Административна зграда во Крајша
Грб на Крајша
Крајша во рамките на Германија
Крајша
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Месни единици 14
Градоначалник Франк Шенинг
Основни податоци
Површина 28,97 км2
Надм. височина 257 м
Население 4.533 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 156 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01731
Повик. бр. 035206
Портал www.kreischa.de
Местоположба на Крајша во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°57′N 13°46′E / 50.950° СГШ; 13.767° ИГД / 50.950; 13.767

Крајша (германски: Kreischa) — општина во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во Саксонија, Германија. Се граничи со саксонскиот главен град Дрезден и се состои од 14 населени места.

Крајша била првпат спомената во 1282 година. Името потекнува од старословенскиот збор cryshowe, означувајќи „свиткано село“.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Крајша е збратимена со:

Општински единици[уреди | уреди извор]

 • Бабиснау
 • Беренклаузе
 • Бресген
 • Гомбзен
 • Кауч
 • Клеба
 • Клајнкарсдорф
 • Лунгквиц
 • Кворен
 • Зајда
 • Зобригау
 • Тајзевиц
 • Крајша-Витгенсдорф
 • Чеквиц

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)