Ратмансдорф

Координати: 50°56′N 14°08′E / 50.933° СГШ; 14.133° ИГД / 50.933; 14.133
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ратмансдорф
Грб на Ратмансдорф
Ратмансдорф во рамките на Германија
Ратмансдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Општ. заед. Бад Шандау
Месни единици 5
Градоначалник Рајнер Хенел
Основни податоци
Површина 4,37 км2
Надм. височина 225 м
Население 900 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 206 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01814
Повик. бр. 035022
Портал www.rathmannsdorf.de
Местоположба на Ратмансдорф во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°56′N 14°08′E / 50.933° СГШ; 14.133° ИГД / 50.933; 14.133

Ратмансдорф (германски: Rathmannsdorf) — општина во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во Саксонија, Германија. Ратмансдорф е 2 километри низводно по Елба од Бад Шандау.

Географија[уреди | уреди извор]

Највисоката точка во градот е платото близу Бад Шандау, 200 метри надморска височина, додека најниската точка од 120 метри е долж Елба.

Историја[уреди | уреди извор]

Ратмансдорф бил првпат споменат во документ во 1443 година. Ратмансдорф заедно со Бад Шандау, Поршдорф и Рајнхартсдорф-Шена создаваат општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)