Поршдорф

Координати: 50°56′N 14°8′E / 50.933° СГШ; 14.133° ИГД / 50.933; 14.133
Од Википедија — слободната енциклопедија
Поршдорф
Место во Бад Шандау
Црква во Поршдорф
Црква во Поршдорф
Црква во Поршдорф
Поршдорф во рамките на Германија
Поршдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Град Бад Шандау
Место единици 3
Основни податоци
Површина 10,93 км2
Надм. височина 225 м
Население 1.239  (31 декември 2010)
 - Густина 113 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01814
Повик. бр. 035022
Портал www.oberelbe.de
Координати 50°56′N 14°8′E / 50.933° СГШ; 14.133° ИГД / 50.933; 14.133

Поршдорф (германски: Porschdorf) — поранешна општина во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2012 година е припоена кон градот Бад Шандау.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]