Штолпен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штолпен
Поглед на Штолпен
Поглед на Штолпен
Грб на Штолпен
Штолпен is located in Германија
Штолпен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Градоначалник Уве Штеглих (СлДП)
Основни податоци
Површина 60,85 км2
Надм. височина 274 м
Население 5.564 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 91 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01833
Повик. бр. 035973
Портал www.stolpen.de
Местоположба на градот Штолпен во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Координати 51°2′56″N 14°4′58″E / 51.04889° СГШ; 14.08278° ИГД / 51.04889; 14.08278Координати: 51°2′56″N 14°4′58″E / 51.04889° СГШ; 14.08278° ИГД / 51.04889; 14.08278

Штолпен (германски: Stolpen) — град во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во сојузната покраина Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]