Диполдисвалде

Координати: 50°53′36″N 13°40′0″E / 50.89333° СГШ; 13.66667° ИГД / 50.89333; 13.66667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Диполдисвалде
Поглед кон Диполдисвалде
Поглед кон Диполдисвалде
Поглед кон Диполдисвалде
Грб на Диполдисвалде
Диполдисвалде во рамките на Германија
Диполдисвалде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Градски единици 21
Градоначалник Ралф Кернт
Основни податоци
Површина 104,13 км2
Надм. височина 375 м
Население 14.180 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 136 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01744
Повик. бр. 03504
Портал www.dippoldiswalde.de
Местоположба на градот Диполдисвалде во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°53′36″N 13°40′0″E / 50.89333° СГШ; 13.66667° ИГД / 50.89333; 13.66667

Диполдисвалде (германски: Dippoldiswalde, горнолужички: Dibbs) — град во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 23 километри источно од Фрајберг и 18 километри јужно од Дрезден.

Градот се наоѓа на железничката линија Вајсериц, железничка со тесен колосек на која возат парни локомотиви.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]