Прејди на содржината

Готлојба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Готлојба
Gottleuba
Местоположба
Физички особености
УстиеЕлба
Должина33,9 км
Особености на сливот
ТечениеЕлбаСеверно Море

Готлојба е мала река во Чешка и Германија, лева притока на Елба. Нејзиниот извор е во источниот дел на Рудните Планини, северно од Усти на Лаба. По неколку километри ја преминува чешко-германската граница и тече низ Саксонија. Ја поминува браната Готлојба и градот Бад Готлојба-Бергисхибел и се влева во Елба кај Пирна. Во јули 1927 се случиле страшни поплави на реката поради поројните дождови.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Bruno Rudolf and Joerg Rapp, "The Century Flood of the River Elbe in August 2002: Synoptic Weather Development and Climatological Aspects" German Meteorological Service“ (PDF). Архивирано (PDF) од изворникот 2004-03-17. Посетено на 2004-03-17.