Вилде Вајсериц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вилде Вајсериц
Wilde Weißeritz
Tharandt (3) 2006-05-11.jpg
Вилде Вајсериц во Тарант
ЗемјаГерманија
Слив
Главен изворИсточни Рудни Планини
УстиеВајсериц
50°58′54″N 13°37′46″E / 50.98167° N; 13.62944° E / 50.98167; 13.62944Координати: 50°58′54″N 13°37′46″E / 50.98167° N; 13.62944° E / 50.98167; 13.62944
Вилде Вајсериц на Ризницата

Вилде Вајсериц (германски: Wilde Weißeritz, чешки: Divoká Bystřice) — река во Чешка и германската покраина Саксонија, која потекнува од источните Рудни Планини. Таа е најдолга притока на Вајсериц.

Долината на Вилде Вајсериц е скоро ненаселена. Вилде Вајсериц тече низ Тарант на само неколку километри пред да ја создаде Вајсериц, заедно со притоката Роте Вајсериц во Фрајтал.

На реката има две вештачки езера, чија вода се употреба за потребите на населението (вештачките езера Клингенберг и Ленмиле).