Хекендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хекендорф
Место во Клингенберг
Црква во Хекендорф
Црква во Хекендорф
Грб на Хекендорф
Хекендорф во рамките на Германија
Хекендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Општина Клингенберг
Место единици 6
Основни податоци
Површина 36,65 км2
Надм. височина 376 м
Население 2.950  (31 декември 2011)
 - Густина 80 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01774
Повик. бр. 035055
Портал www.gemeinde-hoeckendorf.de
Координати 50°55′N 13°35′E / 50.917° СГШ; 13.583° ИГД / 50.917; 13.583Координати: 50°55′N 13°35′E / 50.917° СГШ; 13.583° ИГД / 50.917; 13.583

Хекендорф (германски: Höckendorf) — село и поранешна општина во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во Саксонија, Германија. Од 31 декември 2012 година е дел од општината Клингенберг.