Нојзидл на Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нојзидл на Езеро
Грб на Нојзидл на Езеро
Грб
Нојзидл на Езеро is located in Австрија
Нојзидл на Езеро
Нојзидл на Езеро
Местоположба во Австрија
Координати: 47°57′N 16°51′E / 47.950° N; 16.850° E / 47.950; 16.850Координати: 47°57′N 16°51′E / 47.950° N; 16.850° E / 47.950; 16.850
ЗемјаАвстрија
ПокраинаГрадиште
Округpopulation =5923
Површина
 • Вкупна57,2 км2 (221 ми2)
Надм. вис.&10000000000000133000000133 м
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.7100
Мреж. местоneusiedlamsee.at

Нојзидл на Езеро (германски: Neusiedl am See, чешки: Nezider, хрватски: Niuzalj,[2] унгарски: Nezsider, словачки: Nezider) — град со 6.798 жители (состојба од 1 јануари 2010) во Градиште и седиште на округот Нојзидл на Езеро во Австрија. Се наоѓа на границата меѓу Австрија и Унгарија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Statistik Austria - Bevölkerung zu Jahres- und Quartalsanfang, 2014-01-01.
  2. „Niuzalj s 40,3 stupnji najvrućije mjesto Gradišća“. ORF.