Прејди на содржината

Цела-Мелис

Координати: 50°39′35″N 10°40′1″E / 50.65972° СГШ; 10.66694° ИГД / 50.65972; 10.66694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Цела-Мелис

Zella-Mehlis

Поглед на Цела-Мелис и северниот дел на Зул
Поглед на Цела-Мелис и северниот дел на Зул
Поглед на Цела-Мелис и северниот дел на Зул
Грб на Цела-Мелис
Цела-Мелис во рамките на Германија
Цела-Мелис
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Градоначалник Рихард Росел (независен)
Основни податоци
Површина 52,99 км2
Надм. височина 450−700 м
Население 12.630 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 238 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98544
Повик. бр. 03682
Портал www.zella-mehlis.de
Местоположба на градот Цела-Мелис во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Карта
Координати 50°39′35″N 10°40′1″E / 50.65972° СГШ; 10.66694° ИГД / 50.65972; 10.66694

Цела-Мелис (германски: Zella-Mehlis) — мал град во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа во Тириншката Шума, 5 километри северно од Зул и 20 километри источно од Мајнинген.

Географија[уреди | уреди извор]

Цела-Мелис се наоѓа во јужниот дел на Тириншката Шума, на надморска височина од 450 до 580 метри. Највисока точка во градот е Зомербахскопф на 941 метар. Поголеми градови во близина се Ерфурт (44 км) и Јена (71 км).

Градски единици[уреди | уреди извор]

Покрај самиот град Цела-Мелис, кон него припаѓа и поранешната општина Бенсхаузен (со местото Ебертсхаузен).

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Оберхоф, Шварца, Штајнбах-Халенберг и слободниот град Зул.

Политика[уреди | уреди извор]

Градски совет[уреди | уреди извор]

На општинските избори на 26 мај 2019 година со излезност од 60,2% биле одбрани следниве 24 претставници во градскиот совет:[2]

Партија / Листа % на гласови Места
CDU 20,3 % 5
Левица 9,4 % 2
SPD 7,5 % 2
Слободни гласачи 26,4 % 6
AfD 11,0 % 3
Граѓанска иницијатива Ренштајг 20,1 % 5
Одговорност за Бенсхаузен 5,2 % 1

Градоначалник[уреди | уреди извор]

Градоначалник на Цела-Мелис е Рихард Росел (независен).[3]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Цела-Мелис е збратимен со следниве градови:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
  2. Thüringer Landesamt für Statistik: Gemeinderatswahl 2014 – endgültiges Ergebnis Zella-Mehlis.
  3. CDU lässt bei Stichwahlen Federn, insuedthueringen.de vom 6. Mai 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]