Фахдорф

Координати: 50°32′N 10°32′E / 50.533° СГШ; 10.533° ИГД / 50.533; 10.533
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фахдорф
Хутурм
Хутурм
Хутурм
Грб на Фахдорф
Фахдорф во рамките на Германија
Фахдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Долмар-Залцбрике
Градоначалник Андреас Бауман (ДХС)
Основни податоци
Површина 15,90 км2
Надм. височина 320 м
Население 733 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98617
Повик. бр. 036949
Портал Фахдорф
Местоположба на Фахдорф во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Карта
Координати 50°32′N 10°32′E / 50.533° СГШ; 10.533° ИГД / 50.533; 10.533

Фахдорф (германски: Vachdorf) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Фахдорф се наоѓа на обете страни на реката Вера, југоисточно од окружниот град Мајнинген.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]