Фло-Зелигентал

Координати: 50°45′0″N 10°29′0″E / 50.75000° СГШ; 10.48333° ИГД / 50.75000; 10.48333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фло-Зелигентал
Поглед на Фло
Поглед на Фло
Поглед на Фло
Грб на Фло-Зелигентал
Фло-Зелигентал во рамките на Германија
Фло-Зелигентал
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Месни единици 6
Градоначалник Ралф Холанд-Нел (ДХС)
Основни податоци
Површина 68,71 км2
Надм. височина 340−480 м
Население 5.895 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 86 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98593
Повик. бр. 03683, 036849
Портал www.floh-seligenthal.de
Местоположба на Фло-Зелигентал во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Карта
Координати 50°45′0″N 10°29′0″E / 50.75000° СГШ; 10.48333° ИГД / 50.75000; 10.48333

Фло-Зелигентал (германски: Floh-Seligenthal) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици

Местоположба[уреди | уреди извор]

Фло-Зелингетал се наоѓа во северниот дел на округот Шмалкалден-Мајнинген, во југозападниот дел на Тириншката Шума. Надморската височина се движи од 340 до 480 метри. Низ општината поминува реката Шмалкалде.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината се граничи со Бротероде-Трузетал, Фамбах, Шмалкалден, Штајнбах-Халенберг, како и Тамбах-Дитхарц, Георгентал, Фридрихсрода и Табарц.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Фло-Зелигентал е составена од следниве места:

  • Фло
  • Зелигентал (со селцето Ацероде)
  • Холеборн
  • Клајншмалкалден
  • Шнелбах (со селцето Неселхоф)
  • Штрут-Хелмерсхоф

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]