Мемелс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мемелс
Општинска зграда и црквата во селото
Општинска зграда и црквата во селото
Грб на Мемелс
Мемелс is located in Германија
Мемелс
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Вазунген-Амт Занд
Градоначалник Рене Граман (независен)
Основни податоци
Површина 6,46 км2
Надм. височина 310 м
Население 343 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98634
Повик. бр. 036941
Портал www.mehmels.de
Местоположба на Мемелс во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Координати 50°37′0″N 10°19′0″E / 50.61667° СГШ; 10.31667° ИГД / 50.61667; 10.31667Координати: 50°37′0″N 10°19′0″E / 50.61667° СГШ; 10.31667° ИГД / 50.61667; 10.31667

Мемелс (германски: Mehmels) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Мемелс се наоѓа помеѓу Тирингиската Шума и тирингискиот дел на ридскиот масив Рен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија". Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]