Швалунген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Швалунген
Поглед на Швалунген
Поглед на Швалунген
Грб на Швалунген
Швалунген is located in Германија
Швалунген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Вазунген-Амт Занд
Градоначалник Мартина Пелерт (ДХС)
Основни податоци
Површина 39,79 км2
Надм. височина 270 м
Население 2.260 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98590
Повик. бр. 036848
Портал www.schwallungen.de
Местоположба на Швалунген во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Координати 50°41′33″N 10°21′27″E / 50.69250° СГШ; 10.35750° ИГД / 50.69250; 10.35750Координати: 50°41′33″N 10°21′27″E / 50.69250° СГШ; 10.35750° ИГД / 50.69250; 10.35750

Швалунген (германски: Schwallungen) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици (2012 г.)

Швалунген се наоѓа во средниот тек на реката Вера помеѓу Тириншката Шума и Рен. Од окружниот град Мајнинген е оддалечен 15 километри, а од градот Шмалкалден е оддалечен 8 километри.

Највисока точка во општината се наоѓа на врвот на Мекерсер Хее (486,7 м.), додека најниската точка се наоѓа во долината на Вера (258,2 м.).[2]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Швалунген припаѓаат местата: Екартс, Винденхоф Шварцбах и Цилбах.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини (сите во округот Шмалкалден-Мајнинген) се Фриделсхаузен, Роза, Росдорф, градот Шмалкалден и градот Вазунген.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
  2. „Amtliche topographische Karten Thüringen 1:10.000. LK Schmalkalden-Meiningen, LK Hildburghausen, LK Sonneberg, Kreisfreie Stadt Suhl“. Erfurt: Thüringer Landesvermessungsamt. 1999. Отсутно или празно |url= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]