Прејди на содржината

Обермасфелд-Гриментал

Координати: 50°32′N 10°26′E / 50.533° СГШ; 10.433° ИГД / 50.533; 10.433
Од Википедија — слободната енциклопедија
Обермасфелд-Гриментал
Црква во селото Обермасфелд
Црква во селото Обермасфелд
Црква во селото Обермасфелд
Грб на Обермасфелд-Гриментал
Обермасфелд-Гриментал во рамките на Германија
Обермасфелд-Гриментал
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Долмар-Залцбрике
Градоначалник Мартин Хофман
Основни податоци
Површина 5,59 км2
Надм. височина 295 м
Население 1.247 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 223 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98617
Повик. бр. 036949
Портал www.obermassfeld-grimmenthal.de
Местоположба на Обермасфелд-Гриментал во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Карта
Координати 50°32′N 10°26′E / 50.533° СГШ; 10.433° ИГД / 50.533; 10.433

Обермасфелд-Гриментал (германски: Obermaßfeld-Grimmenthal) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Обермасфелд-Гриментал се наоѓа во долината на Вера, југоисточно од градот Мајнинген. Денешната општина ги опфаќа местата Гриментал и Обермасфелд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]