Прејди на содржината

Унтермасфелд

Координати: 50°31′59″N 10°25′0″E / 50.53306° СГШ; 10.41667° ИГД / 50.53306; 10.41667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Унтермасфелд
Поглед на Унтермасфелд
Поглед на Унтермасфелд
Поглед на Унтермасфелд
Грб на Унтермасфелд
Унтермасфелд во рамките на Германија
Унтермасфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Градоначалник Ролф Поланд (независен)
Основни податоци
Површина 10,79 км2
Надм. височина 295 м
Население 1.276 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 118 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98617
Повик. бр. 036949
Портал www.untermassfeld.de
Местоположба на Унтермасфелд во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Карта
Координати 50°31′59″N 10°25′0″E / 50.53306° СГШ; 10.41667° ИГД / 50.53306; 10.41667

Унтермасфелд (германски: Untermaßfeld) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Унтермасфелд се наоѓа четири километри јужно од окружниот град Мајнинген на реката Вера. Северно од местото реката Зилце се влева во Вера.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]