Шварца (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шварца
Поглед на Шварца
Поглед на Шварца
Грб на Шварца
Шварца (Тирингија) is located in Германија
Шварца (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Долмар-Залцбрике
Градоначалник Марко Роговски
Основни податоци
Површина 13,48 км2
Надм. височина 350 м
Население 1.165 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 86 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98547
Повик. бр. 036843
Портал www.schwarza1175.de
Местоположба на Шварца во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Координати 50°37′14″N 10°31′53″E / 50.62056° СГШ; 10.53139° ИГД / 50.62056; 10.53139Координати: 50°37′14″N 10°31′53″E / 50.62056° СГШ; 10.53139° ИГД / 50.62056; 10.53139

Шварца (германски: Schwarza) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во Тирингија, Германија. Се наоѓа помеѓу Цела-Мелис и Мајнинген.

Географија[уреди | уреди извор]

Шварца има издолжен тип во насока север-југ. Низ местото течат повеќе реки, а по една од нив е именувана и општината.

Шварца лежи југозападно од Тириншката Шума, помеѓу Мајнинген и Цела-Мелис.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]