Франкенхајм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Франкенхајм
Грб на Франкенхајм
Франкенхајм is located in Германија
Франкенхајм
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Хое Рен
Градоначалник Манфред Абе
Основни податоци
Површина 9,11 км2
Надм. височина 750-780 м
Население 1.085 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 119 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98634
Повик. бр. 036946
Портал www.frankenheim-online.de
Местоположба на Франкенхајм во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Координати 50°32′0″N 10°05′0″E / 50.53333° СГШ; 10.08333° ИГД / 50.53333; 10.08333Координати: 50°32′0″N 10°05′0″E / 50.53333° СГШ; 10.08333° ИГД / 50.53333; 10.08333

Франкенхајм (германски: Frankenheim) е општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]