Прејди на содржината

Грабфелд

Координати: 50°27′N 10°26′E / 50.450° СГШ; 10.433° ИГД / 50.450; 10.433
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грабфелд
Поглед на местото Квајенфелд
Поглед на местото Квајенфелд
Поглед на местото Квајенфелд
Грб на Грабфелд
Грабфелд во рамките на Германија
Грабфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Месни единици 11
Градоначалник Кристијан Зебер (ДХС)
Основни податоци
Површина 132,08 км2
Надм. височина 340−370 м
Население 5.618 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98631
Повик. бр. 036944, 036947
Портал grabfeld.de
Местоположба на Грабфелд во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Карта
Координати 50°27′N 10°26′E / 50.450° СГШ; 10.433° ИГД / 50.450; 10.433

Грабфелд (германски: Grabfeld) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Грабфелд се наоѓа франконскиот дел на Тирингија и лежи непосредно на покраинската граница со Баварија и го опфаќа северниот дел на истоимената област.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината Грабфелд се граничи (од североисток надесно) со следниве општини: Лојтерсдорф, Фахдорф, Нојбрун, Риченхаузен, Унтермасфелд, Зилцфелд, градот Мајнинген во округот Шмалкалден-Мајнинген, градот Мелрихштат, Хендунген и Хехајм во баварскиот округ Рен-Грабфелд, како и Ремхилд, Дингслебен, Санкт Бернард, Бајнерштат и Темар во округот Хилдбургхаузен.

Општински единици[уреди | уреди извор]

 • Бауербах
 • Берунген
 • Берках
 • Бибра
 • Ексдорф со Обендорф
 • Јиксен
 • Нордхајм
 • Квајенфелд
 • Рентвертсхаузен
 • Швикерсхаузен
 • Велферсхаузен
 • Волфмансхаузен

Историја[уреди | уреди извор]

Во рамки на Германското Царство (1871–1918), територијата на денешната општина Грабфелд била дел од Војводството Саксо-Мајнинген.

Грабфелд бил основан како општина на 1 декември 2007 преку спојување на поранешните општини Берунген, Берках, Бибра, Ексдорф, Јиксен, Нордхајм, Квајенфелд, Рентвертсхаузен, Швикерсхаузен и Волфмансхаузен, заменувајќи ја поранешната општинска заедница со истото име. Во јануари 2012 година на општината се приклучила поранешната општина Бауербах, а во јануари 2019 година и поранешната општина Велферсхаузен.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]