Прејди на содржината

Велферсхаузен

Координати: 50°29′28″N 10°26′4″E / 50.49111° СГШ; 10.43444° ИГД / 50.49111; 10.43444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Велферсхаузен
Место во Грабфелд
Центарот на селото со црквата и општинската зграда
Центарот на селото со црквата и општинската зграда
Центарот на селото со црквата и општинската зграда
Велферсхаузен во рамките на Германија
Велферсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Град Грабфелд
Основни податоци
Површина 4,35 км2
Надм. височина 334 м
Население 357  (31 декември 2017)
 - Густина 82 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98617
Повик. бр. 036947
Портал www.vg-salzbruecke.de
Координати 50°29′28″N 10°26′4″E / 50.49111° СГШ; 10.43444° ИГД / 50.49111; 10.43444

Велферсхаузен (германски: Wölfershausen) — село и поранешна општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од општината Грабфелд.