Оберхоф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оберхоф

Oberhof

Поглед на Оберхоф
Поглед на Оберхоф
Грб на Оберхоф
Оберхоф is located in Германија
Оберхоф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Градоначалник Томас Шулц (независен)
Основни податоци
Површина 23,47 км2
Надм. височина 823 м
Население 1.626 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 69 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98559
Повик. бр. 036842
Портал www.oberhof.de
Местоположба на градот Оберхоф во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Координати 50°42′19″N 10°43′33″E / 50.70528° СГШ; 10.72583° ИГД / 50.70528; 10.72583Координати: 50°42′19″N 10°43′33″E / 50.70528° СГШ; 10.72583° ИГД / 50.70528; 10.72583

Оберхоф (германски: Oberhof) — мал град во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Тој е зимски туристички центар и место за одмор на илјадници луѓе. Секоја година е посетуван од десетици илјади туристи. Официјално, градот го добил овој статус во 1985 година.

Географија[уреди | уреди извор]

Оберхоф се наоѓа во Тириншката Шума, на масив висок 815 метри. Јужно од местото поминува патеката Ренштајг. Околината на градот е целосно пошумена.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Оберхоф се граничи со градовите Штајнбах-Халенберг и Цела-Мелис во округот Шмалкалден-Мајнинген. На исток се наоѓа општината Гератал во округот Илм и слободниот град Зул. Општините Луизентал и Ордруф од округот Гота се граничат со градот на север.

Историја[уреди | уреди извор]

Оберхоф бил населен во 1641 година и останал мал град до крајот на XIX век, кога градот бил поврзан со железничка линија до Риченхаузен и скијачите и другите туристи го откриле местото.

Во почетокот на XX век, Оберхоф станал центар за зимски спортови и најмногу биле застапени санкањето, нордиското скијање и скијачките скокови, кои се одржувале на соодветни спортски објекти. Во последните години, градот вложи во изградба на терени за алпско скијање и ги исполни стандардите за меѓународни биатлонски натпреварувања. Патеката за боб, санкање и скелетон била домаќин на многу светски и европски првенства.

Во август 2009 година бил отворен првиот скијачки тунел во Оберхоф.

Меѓународни спортски настани[уреди | уреди извор]

  • Светско првенство во боб 1931 и Светско првенство во нордиско скијање 1931
  • Светско првенство во санкање 1973
  • Европско првенство во санкање 1979
  • Светско првенство во санкање 1985
  • Европско првенство во санкање 1998
  • Светско првенство во биатлон 2004 и Европско првенство во санкање 2004
  • Светско првенство во санкање 2008

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Оберхоф е збратимен со следниве градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]