Ајнхаузен (Тирингија)

Координати: 50°31′N 10°28′E / 50.517° СГШ; 10.467° ИГД / 50.517; 10.467
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајнхаузен
Поглед на местото Ајнхаузен
Поглед на местото Ајнхаузен
Поглед на местото Ајнхаузен
Грб на Ајнхаузен
Ајнхаузен (Тирингија) во рамките на Германија
Ајнхаузен (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Долмар-Залцбрике
Градоначалник Ута Циклер
Основни податоци
Површина 5,33 км2
Надм. височина 305 м
Население 396 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 74 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98617
Повик. бр. 036949
Портал Ајнхаузен
Местоположба на Ајнхаузен во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Карта
Координати 50°31′N 10°28′E / 50.517° СГШ; 10.467° ИГД / 50.517; 10.467

Ајнхаузен (германски: Einhausen) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија и сообраќај[уреди | уреди извор]

Општината Ајнхаузен се наоѓа јужно од Тириншката Шума во долината на Вера на вливот на Хазел, околу 8 километри југоисточно од градот Мајнинген.

На околу 1 километар оддалеченост од местото се наоѓа железничката станица Гриментал, која заедно со железничката станица во Мајнинген, претставува најзначаен железнички јазол во Јужна Тирингија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]