Елингсхаузен

Координати: 50°32′N 10°28′E / 50.533° СГШ; 10.467° ИГД / 50.533; 10.467
Од Википедија — слободната енциклопедија
Елингсхаузен
Воздушен поглед на Елингхаузен
Воздушен поглед на Елингхаузен
Воздушен поглед на Елингхаузен
Елингсхаузен во рамките на Германија
Елингсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Долмар-Залцбрике
Градоначалник Рајнер Бауман (ДХС)
Основни податоци
Површина 6,77 км2
Надм. височина 310 м
Население 216 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98617
Повик. бр. 036949
Портал Елингсхаузен
Местоположба на Елингсхаузен во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Карта
Координати 50°32′N 10°28′E / 50.533° СГШ; 10.467° ИГД / 50.533; 10.467

Елингсхаузен (германски: Ellingshausen) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Елингхаузен се наоѓа во долниот тек на Хазел, десна притока на Вера, околу пет километри источно од окружниот град Мајнинген.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]