Прејди на содржината

Фриделсхаузен

Координати: 50°40′0″N 10°13′0″E / 50.66667° СГШ; 10.21667° ИГД / 50.66667; 10.21667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фриделсхаузен
Поглед на селската црква во Фриделсхаузен
Поглед на селската црква во Фриделсхаузен
Поглед на селската црква во Фриделсхаузен
Грб на Фриделсхаузен
Фриделсхаузен во рамките на Германија
Фриделсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Вазунген-Амт Занд
Градоначалник Михаел Кирхнер (независен)
Основни податоци
Површина 6,91 км2
Надм. височина 440 м
Население 309 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98634
Повик. бр. 036940
Портал www.vg-wasungen.de
Местоположба на Фриделсхаузен во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Карта
Координати 50°40′0″N 10°13′0″E / 50.66667° СГШ; 10.21667° ИГД / 50.66667; 10.21667

Фриделсхаузен (германски: Friedelshausen) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Фриделсхаузен се наоѓа во тириншкиот дел на ридскиот масив Рен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]