Прејди на содржината

Шмалкалден

Координати: 50°43′N 10°27′E / 50.717° СГШ; 10.450° ИГД / 50.717; 10.450
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шмалкалден
Шмалкалден околу 1900
Шмалкалден околу 1900
Шмалкалден околу 1900
Грб на Шмалкалден
Шмалкалден во рамките на Германија
Шмалкалден
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Градоначалник Томас Камински (независен)
Основни податоци
Површина 98,35 км2
Надм. височина 295 м
Население 19.553 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 199 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98574
Повик. бр. 03683
Портал www.schmalkalden.de
Местоположба на градот Шмалкалден во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Карта
Координати 50°43′N 10°27′E / 50.717° СГШ; 10.450° ИГД / 50.717; 10.450

Шмалкалден (германски: Schmalkalden) — град во округот Шмалкалден-Мајнинген, во југозападниот дел на сојузната покраина Тирингија, во Германија. Се наоѓа на јужните падини на Тириншката Шума на реката Шмалкалде, притока на реката Вера.

Историја[уреди | уреди извор]

Првпат бил споменат во декрет од 874 година, како „Смалкалта“ (Smalcalta) во франкското војводство Тирингија, дека добила градски права околу 1180. Кога ландгрофот Хајнрих Распе на Тирингија умрел без потомок во 1247, преминал на династијата Хенеберг-Шлојзинген, додека поголемиот дел од грофовијата припадналото на династијата Ветин во Мајсен. За да го обезбедат нивното преземање, грофовите на Хенеберг се здружиле со Хесен. Во 1360, заедно со ландгрофот Хајнрих Втори од Хесен го исплатил Фридрих Петти, синот на Елизабет од Хенеберг.

Шмалкалден, Матојс Меријан, во 1655

Во 1531 градското собрание на Шмалкалден било место на основање на Шмалкалдската лига од протестантските принцови под водство на ландгрофот Филип Први од Хесен, со цел заштита на религиозните и политичките интереси во нивните граници. Во 1537, Шмалкалдските членови биле напишани од Мартин Лутер, Филип Меланхтон и другите реформатори.

Кога грофовите на Хенеберг престанале да постојат во 1583, нивниот дел бил наследен од Вилхелм Четврти. Вилхелм го направил градот своја резиденција и бил изграден замокот Вилхелмсбург, завршен во 1590. Грофовијата Шмалкалден останал ексклава на Хесен, од 1868 па натаму бил дел од пруската покраина Хесен-Насау, додека не бил припоен во покраината Саксонија во 1944 и во 1945 станал дел од покраината Тирингија.

Градот доживеал жестоки бомбашки напади во Втората светска војна. Од 1949, со Тирингија, бил дел од Источна Германија.

Во јули 2018 година, поранешната општина Шпрингштиле била припоена кон градот Шмалкалден.

Главни знаменитости[уреди | уреди извор]

 • Св. Ѓорѓи, доцно готска црква завршена во 1509 со витражи од Шарл Кродел
 • Градско собрание
 • Реформаторска школа
 • Лутеранско седиште
 • Куќата на Лутер
 • Градски ѕидини
 • Болницата и нејзината капела
 • Замокот Вилхелмсбург, поранешна резиденција на грофовите од Хесен, изграден околу 1590
 • Куќата на Штенгел
 • Црквата на гробиштата
 • Кратер со пречник од 30-40 метри, создаден на 1 ноември 2010 од природна вдлабнатина
Грофовија Шмалкалден
Herrschaft Schmalkalden
1247–1583
Статусвазален
Главен градШмалкалден
УредувањеКнежевство
Историски периодСреден век
• Припоен од Хенеберг
1247
• Заедничко владеење со Хесен
1360
• Кон Хесен-Касел
1583
• Кон Тирингија
1944
Претходници
Наследници
Ландгрофовија Тиринтија
Ландгрофовија Хесен-Касел

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Шмалкалден е збратимен со:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]