Прејди на содржината

Шпрингштиле

Координати: 50°40′0″N 10°31′0″E / 50.66667° СГШ; 10.51667° ИГД / 50.66667; 10.51667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шпрингштиле
Место во Шмалкалден
Селската црква во Шпрингштиле
Селската црква во Шпрингштиле
Селската црква во Шпрингштиле
Грб на Шпрингштиле
Шпрингштиле во рамките на Германија
Шпрингштиле
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Град Шмалкалден
Основни податоци
Површина 7,08 км2
Надм. височина 370 м
Население 558  (31 декември 2016)
 - Густина 79 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98587
Повик. бр. 036847
Портал www.springstille.de
Координати 50°40′0″N 10°31′0″E / 50.66667° СГШ; 10.51667° ИГД / 50.66667; 10.51667

Шпрингштиле (германски: Springstille) — село и поранешна општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од јули 2018 година претставува дел од градот Шмалкалден.