Ренблик

Координати: 50°33′27″N 10°17′6″E / 50.55750° СГШ; 10.28500° ИГД / 50.55750; 10.28500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ренблик
Поглед на Хелмерсхаузен
Поглед на Хелмерсхаузен
Поглед на Хелмерсхаузен
Ренблик во рамките на Германија
Ренблик
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Месни единици 10
Градоначалник Кристоф Фридрих (независен)
Основни податоци
Површина 78,72 км2
Надм. височина 400 м
Население 2.654 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98617
Повик. бр. 036943
Портал www.gemeinde-rhoenblick.de
Местоположба на Ренблик во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Карта
Координати 50°33′27″N 10°17′6″E / 50.55750° СГШ; 10.28500° ИГД / 50.55750; 10.28500

Ренблик (германски: Rhönblick) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Седиштето на општината се наоѓа во местото Хелмерсхаузен.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Ренблик се состои од следниве места (во заграда бројот на жители):

 • Бетенхаузен (820)
 • Геба (90)
 • Гертхаузен (224)
 • Глајмерсхаузен (60)
 • Хазелбах (71)
 • Хелмерсхаузен (652)
 • Хермансфелд (318)
 • Зеба (127)
 • Штетлинген (507)
 • Турмгут (50)
 • Волмутхаузен (247)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]