Прејди на содржината

Росдорф (Тирингија)

Координати: 50°42′0″N 10°13′0″E / 50.70000° СГШ; 10.21667° ИГД / 50.70000; 10.21667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Росдорф
Општинската зграда
Општинската зграда
Општинската зграда
Грб на Росдорф
Росдорф (Тирингија) во рамките на Германија
Росдорф (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Градоначалник Хелмут Вихлер (ДХС)
Основни податоци
Површина 17,27 км2
Надм. височина 380 м
Население 598 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98590
Повик. бр. 036968
Портал www.rossdorf-rhoen.de
Местоположба на Росдорф во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Карта
Координати 50°42′0″N 10°13′0″E / 50.70000° СГШ; 10.21667° ИГД / 50.70000; 10.21667

Росдорф (германски: Roßdorf) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Росдорф се наоѓа на работ од ридскиот масив Рен помеѓу Визентал и Роза во долината на потокот Роза.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]