Прејди на содржината

Ербенхаузен

Координати: 50°34′0″N 10°9′0″E / 50.56667° СГШ; 10.15000° ИГД / 50.56667; 10.15000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ербенхаузен
Поглед на селската црква во Ербенхаузен
Поглед на селската црква во Ербенхаузен
Поглед на селската црква во Ербенхаузен
Ербенхаузен во рамките на Германија
Ербенхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Хое Рен
Месни единици 3
Градоначалник Рајнхард Битнер (независен)
Основни податоци
Површина 20,68 км2
Надм. височина 502 м
Население 570 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98634
Повик. бр. 036946
Портал www.vgem-hoherhoen.de
Местоположба на Ербенхаузен во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Карта
Координати 50°34′0″N 10°9′0″E / 50.56667° СГШ; 10.15000° ИГД / 50.56667; 10.15000

Ербенхаузен (германски: Erbenhausen) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Ербенхаузен се наоѓа во југозападниот дел на ридскиот масив Фордере Рен. Јужно од општината извира Фелда.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината има три места:

  • Ербенхаузен (околу 170 жители)
  • Рајхенхаузен (околу 190 жители)
  • Шафхаузен (околу 170 жители)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]