Кристес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кристес
Поглед на местото Кристес
Поглед на местото Кристес
Грб на Кристес
Кристес is located in Германија
Кристес
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Долмар-Залцбрике
Градоначалник Уве Хајмрих
Основни податоци
Површина 15,46 км2
Надм. височина 450 м
Население 544 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98547
Повик. бр. 036844
Портал www.gemeinde-christes.de
Местоположба на Кристес во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Координати 50°40′N 10°29′E / 50.667° СГШ; 10.483° ИГД / 50.667; 10.483Координати: 50°40′N 10°29′E / 50.667° СГШ; 10.483° ИГД / 50.667; 10.483

Кристес (германски: Christes) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Кристес се наоѓа во јужниот дел на Тириншката Шума, југоисточно од Шмалкалден.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

На југозапад се наоѓа Мецелс, на југ зад Долмар се наоѓа општината Киндорф, на југоисток Шварца, на исток Штајнбах-Халенберг и на север Шмалкалден со местото Брајтенбах.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]