Мецелс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мецелс
Грб на Мецелс
Мецелс is located in Германија
Мецелс
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Вазунген-Амт Занд
Градоначалник Херберт Килхорн (СлДП)
Основни податоци
Површина 16,17 км2
Надм. височина 450 м
Население 640 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98639
Повик. бр. 03693
Портал www.metzels.de
Местоположба на Мецелс во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Координати 50°38′0″N 10°25′0″E / 50.63333° СГШ; 10.41667° ИГД / 50.63333; 10.41667Координати: 50°38′0″N 10°25′0″E / 50.63333° СГШ; 10.41667° ИГД / 50.63333; 10.41667

Мецелс (германски: Metzels) е општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]