Зилцфелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зилцфелд
Поглед на Зилцфелд
Поглед на Зилцфелд
Грб на Зилцфелд
Зилцфелд is located in Германија
Зилцфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Градоначалник Ева Зеберг (независна)
Основни податоци
Површина 17,39 км2
Надм. височина 325 м
Население 850 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98617
Повик. бр. 036945
Местоположба на Зилцфелд во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Координати 50°31′59″N 10°22′0″E / 50.53306° СГШ; 10.36667° ИГД / 50.53306; 10.36667Координати: 50°31′59″N 10°22′0″E / 50.53306° СГШ; 10.36667° ИГД / 50.53306; 10.36667

Зилцфелд (германски: Sülzfeld) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Зилцфелд се наоѓа околу шест километри југозападно од окружниот град Мајнинген, сместен на реката Зилце, лева притока на Вера.

Недалеку од општината се наоѓа барокниот замок „Амалинру“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]