Дилштет

Координати: 50°35′N 10°32′E / 50.583° СГШ; 10.533° ИГД / 50.583; 10.533
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дилштет
Селската црква во Дилштет
Селската црква во Дилштет
Селската црква во Дилштет
Грб на Дилштет
Дилштет во рамките на Германија
Дилштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Долмар-Залцбрике
Градоначалник Лијане Бах (независна)
Основни податоци
Површина 13,96 км2
Надм. височина 340 м
Население 774 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98530
Повик. бр. 036846
Портал www.dillstaedt.de
Местоположба на Дилштет во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Карта
Координати 50°35′N 10°32′E / 50.583° СГШ; 10.533° ИГД / 50.583; 10.533

Дилштет (германски: Dillstädt) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Дилштет се наоѓа на реката Хазел, во јужниот дел на Тириншката Шума, помеѓу Зул и Мајнинген.

Неговото име потекнува од божицата Холе или Холда.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
  2. G. Altenkirch: Vom Hel-Berg zum Hölschberg. In: Saarpfalz-Kalender. 2007, ISSN 1614-9084 .

Надворешни врски[уреди | уреди извор]