Прејди на содржината

Лојтерсдорф (Тирингија)

Координати: 50°31′N 10°33′E / 50.517° СГШ; 10.550° ИГД / 50.517; 10.550
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лојтерсдорф
Црквата во местото Лојтерсдорф
Црквата во местото Лојтерсдорф
Црквата во местото Лојтерсдорф
Лојтерсдорф (Тирингија) во рамките на Германија
Лојтерсдорф (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Долмар-Залцбрике
Градоначалник Франк Еренбергер (ДХС)
Основни податоци
Површина 8,39 км2
Надм. височина 325 м
Население 215 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98617
Повик. бр. 036949
Портал www.vg-salzbruecke.de
Местоположба на Лојтерсдорф во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Карта
Координати 50°31′N 10°33′E / 50.517° СГШ; 10.550° ИГД / 50.517; 10.550

Лојтерсдорф (германски: Leutersdorf) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]