Роза (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роза
Црквата во Роза
Црквата во Роза
Грб на Роза
Роза (Тирингија) is located in Германија
Роза (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Градоначалник Зилвио Хартман
Основни податоци
Површина 9,47 км2
Надм. височина 350 м
Население 673 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 71 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98590
Повик. бр. 036968
Портал www.rosa-georgenzell.de
Местоположба на Роза во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Координати 50°43′0″N 10°15′0″E / 50.71667° СГШ; 10.25000° ИГД / 50.71667; 10.25000Координати: 50°43′0″N 10°15′0″E / 50.71667° СГШ; 10.25000° ИГД / 50.71667; 10.25000

Роза (германски: Rosa) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Роза се наоѓа во истоимената долина во подножјето на Штопфелскупе, висок 620 метри, некогашна вулканска купа.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]