Биркс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Биркс
Поглед на селската црква во Биркс
Поглед на селската црква во Биркс
Биркс is located in Германија
Биркс
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Хое Рен
Градоначалник Штефен Хофман (независен)
Основни податоци
Површина 2,76 км2
Надм. височина 740 м
Население 163 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98634
Повик. бр. 036946
Портал www.vgem-hoherhoen.de
Местоположба на Биркс во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Координати 50°31′0″N 10°3′0″E / 50.51667° СГШ; 10.05000° ИГД / 50.51667; 10.05000Координати: 50°31′0″N 10°3′0″E / 50.51667° СГШ; 10.05000° ИГД / 50.51667; 10.05000

Биркс (германски: Birx) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Биркс се наоѓа на крајниот југозапад од сојузната покраина Тирингија, само 1 километар од тромеѓето Тирингија-Хесен-Баварија. Местото било оддалечено само 200 метри од внатрегерманската граница.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

На североисток се наоѓа Франкенхајм, на хесенска страна се наоѓа Еренберг, а на баварска страна градот Фладунген.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]