Риперсхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Риперсхаузен
Поглед на Риперсхаузен
Поглед на Риперсхаузен
Грб на Риперсхаузен
Риперсхаузен is located in Германија
Риперсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Месни единици 2
Градоначалник Франк Бандемер
Основни податоци
Површина 11,49 км2
Надм. височина 335 м
Население 806 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98639
Повик. бр. 03693
Местоположба на Риперсхаузен во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Координати 50°36′0″N 10°20′0″E / 50.60000° СГШ; 10.33333° ИГД / 50.60000; 10.33333Координати: 50°36′0″N 10°20′0″E / 50.60000° СГШ; 10.33333° ИГД / 50.60000; 10.33333

Риперсхаузен (германски: Rippershausen) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Риперсхаузен се наоѓа околу пет километри западно од окружниот град Мајнинген и долината на реката Вера во подножјето на ридскиот масив Рен.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Риперсхаузен е составена од следниве места:

  • Золц
  • Мелкерс

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]