Утендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Утендорф
Поглед од сретселото кон црквата
Поглед од сретселото кон црквата
Грб на Утендорф
Утендорф is located in Германија
Утендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Долмар-Залцбрике
Градоначалник Мартин Тил
Основни податоци
Површина 8,09 км2
Надм. височина 380 м
Население 435 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98617
Повик. бр. 03693
Портал www.vg-dolmar.de
Местоположба на Утендорф во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Координати 50°37′N 10°26′E / 50.617° СГШ; 10.433° ИГД / 50.617; 10.433Координати: 50°37′N 10°26′E / 50.617° СГШ; 10.433° ИГД / 50.617; 10.433

Утендорф (германски: Utendorf) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Утендорф се наоѓа околу пет километри северно од окружниот град Мајнинген.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]