Нојбрун (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нојбрун
Поглед на местото Нојбрун
Поглед на местото Нојбрун
Нојбрун (Тирингија) is located in Германија
Нојбрун (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Долмар-Залцбрике
Градоначалник Мартин Шеленбергер (ДХС)
Основни податоци
Површина 9,23 км2
Надм. височина 320 м
Население 493 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98617
Повик. бр. 036947
Портал www.vg-salzbruecke
Местоположба на Нојбрун во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Координати 50°29′58″N 10°28′5″E / 50.49944° СГШ; 10.46806° ИГД / 50.49944; 10.46806Координати: 50°29′58″N 10°28′5″E / 50.49944° СГШ; 10.46806° ИГД / 50.49944; 10.46806

Нојбрун (германски: Neubrunn) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]