Риченхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Риченхаузен
Риченхаузен is located in Германија
Риченхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Долмар-Залцбрике
Градоначалник Едит Шаумбург (ДХС)
Основни податоци
Површина 7,45 км2
Надм. височина 310 м
Население 326 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98617
Повик. бр. 036949
Портал www.vg-salzbruecke.de
Местоположба на Риченхаузен во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Координати 50°30′39″N 10°25′53″E / 50.51083° СГШ; 10.43139° ИГД / 50.51083; 10.43139Координати: 50°30′39″N 10°25′53″E / 50.51083° СГШ; 10.43139° ИГД / 50.51083; 10.43139

Риченхаузен (германски: Ritschenhausen) е општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]