Прејди на содржината

Фамбах

Координати: 50°44′18″N 10°22′10″E / 50.73833° СГШ; 10.36944° ИГД / 50.73833; 10.36944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фамбах
Селската црква во Фамбах
Селската црква во Фамбах
Селската црква во Фамбах
Грб на Фамбах
Фамбах во рамките на Германија
Фамбах
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Градоначалник Ралф-Петер Шмит (ДХС)
Основни податоци
Површина 18,05 км2
Надм. височина 270 м
Население 2.050 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 114 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98597
Повик. бр. 036848
Портал www.gemeinde-fambach.de
Местоположба на Фамбах во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Карта
Координати 50°44′18″N 10°22′10″E / 50.73833° СГШ; 10.36944° ИГД / 50.73833; 10.36944

Фамбах (германски: Fambach) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Фамбах се наоѓа во горниот тек на реката Вера, помеѓу Мајнинген и Бад Залцунген.

Кон местото припаѓаат три помали местенца: Елмиле, Хеслес и Нислесхоф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]