Прејди на содржината

Бајнерштат

Координати: 50°28′0″N 10°35′0″E / 50.46667° СГШ; 10.58333° ИГД / 50.46667; 10.58333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бајнерштат
Поглед на селската црква
Поглед на селската црква
Поглед на селската црква
Бајнерштат во рамките на Германија
Бајнерштат
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Фелдштајн
Градоначалник Ханс-Вернер Бихел (Левица)
Основни податоци
Површина 6,71 км2
Надм. височина 430 м
Население 305 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98660
Повик. бр. 036873
Местоположба на Бајнерштат во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Карта
Координати 50°28′0″N 10°35′0″E / 50.46667° СГШ; 10.58333° ИГД / 50.46667; 10.58333

Бајнерштат (германски: Beinerstadt) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината е сместена на надморска височина од 380 до 470 метри.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]