Бауербах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бауербах
Место во Грабфелд
Бауербах
Бауербах
Грб на Бауербах
Бауербах is located in Германија
Бауербах
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општина Грабфелд
Основни податоци
Површина 6,04 км2
Надм. височина 379 м
Население 252  (31 декември 2010)
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98617
Повик. бр. 036945
Координати 50°29′54″N 10°23′30″E / 50.49833° N; 10.39167° E / 50.49833; 10.39167Координати: 50°29′54″N 10°23′30″E / 50.49833° N; 10.39167° E / 50.49833; 10.39167

Бауербах (германски: Bauerbach) — село и поранешна општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2012 е дел од општината Грабфелд.

Наводи[уреди | уреди извор]