Санкт Бернхард (Тирингија)

Координати: 50°28′0″N 10°35′59″E / 50.46667° СГШ; 10.59972° ИГД / 50.46667; 10.59972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Санкт Бернхард
Селската црква „Св. Мартин“
Селската црква „Св. Мартин“
Селската црква „Св. Мартин“
Грб на Санкт Бернхард
Санкт Бернхард (Тирингија) во рамките на Германија
Санкт Бернхард (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Фелдштајн
Градоначалник Дитер Лефлер (независен)
Основни податоци
Површина 7,36 км2
Надм. височина 480 м
Население 251 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98660
Повик. бр. 036873
Местоположба на Санкт Бернхард во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Карта
Координати 50°28′0″N 10°35′59″E / 50.46667° СГШ; 10.59972° ИГД / 50.46667; 10.59972

Санкт Бернхард (германски: Sankt Bernhard) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Санкт Бернхард се наоѓа во јужниот дел на Тириншката Шума, јужно од Бајнерштат.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]