Брин (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брин
Грб на Брин
Брин (Тирингија) is located in Германија
Брин (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Градоначалник Албрехт Естерлајн
Основни податоци
Површина 6,10 км2
Надм. височина 420 м
Население 417 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98673
Повик. бр. 036878
Местоположба на Брин во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Координати 50°27′0″N 10°50′0″E / 50.45000° СГШ; 10.83333° ИГД / 50.45000; 10.83333Координати: 50°27′0″N 10°50′0″E / 50.45000° СГШ; 10.83333° ИГД / 50.45000; 10.83333

Брин (германски: Brünn) е општина во округот Хилдбургхаузен, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]